Blog

Trakce, strečink

Natažením postižených tkání (svalů, vazů a kloubních pouzder) se nejčastěji řeší bolesti v oblasti páteře.

Tyto vertebrogenní potíže většinou vznikají útlakem nervových kořenů vycházejících z páteře.

Dráždění nervů působí křeč silných páteřních svalů, které bolesti ještě zhoršují.

Kromě problémů s ploténkami nejčastější příčinou bývá tzv. funkční blokáda páteřního segmentu, přetížení svalů a vazů, degenerativní onemocnění páteře nebo větší či menší úrazy

U většiny případů je třeba nejprve odstranit svalovou křeč i jejich příčinu.

Čím dříve se s terapií započne, tím rychlejší bývá rekonvalescence.

Cestou ke zmírnění bolesti a korekci případné anatomické výchylky jsou trakční metody, které lze u chronických a méně závažných, opakujících se stavů provádět i doma.

Vhodným opatřením je i STRETCHING. 

Jde o výrazné protažení svalů a jejich úponů a uvolnění ztuhlých kloubů a vazů.

Protažení či strečink tkání hraje důležitou roli i v řešení mj.

 • plantární fasciitidy
 • zánětu Achillovy šlachy
 • bolestí lýtek
 • bolestivých stavů zadních svalů stehen (hamstringů).

Problémy s krční páteří

mají své kořeny už v dětství, nejsou to jen úrazy, ale také nedostatek pohybu, minerálů, špatné sezení v lavicích atd. Šíjové svalstvo a postavení obratlů neproměňuje pouze naši tvář, ale je odpovědné i za stav emocionální přímo ovlivňovaný napětím a činností mimických svalů, ale i stavem všech základních svalových skupin.

Výška krku by měla být u dospělého člověka asi 9 cm po celém obvodu.

Zkuste si změřit svůj krk, budete asi překvapeni, jak je zdeformovaný. Nejlépe nás o jeho stavu přesvědčí 7., poslední krční obratel; většinou je vystouplý a tvoří na začátku zad bolestivý hrbol. Dalších 6 obratlů není obvykle pouze v mírném prohnutí, ale je vpáčeno dovnitř krku, čímž se jeho délka zkracuje, svalstvo na něm spazmuje a kůže se skládá do záhybů, vrásek, rýh, nevzhledných laloků a podbradků.

 Každý obratel má svůj tvar i určení, propojuje se s různými tkáněmi (orgány) a jejich deformace a blokády se demonstrují jako velmi nepříjemné patologické stavy i bolesti. Pro zajímavost citujeme stručné poznámky k jednotlivým krčním obratlům, abychom vás přesvědčili o tom, jak je důležité věnovat této části těla patřičnou pozornost, event. že můžeme některé už pociťované změny zmírnit anebo je odstranit uvolňováním krčních svalů (vytahováním krku):

 • C1 – narušení nosiče způsobuje bolesti hlavy, nervozitu, nespavost, vysoký krevní tlak, tinitus (zvonění v uších), špatné zásobování hlavy krví, závratě.
 • C2 čepovec je propojen se zrakovými a sluchovými nervy, s dutinami, se spánkovou a čelní kostí, jazykem – poruchy vyvolávají potíže s dutinami, alergie, omdlévání, oční vady (šilhavost, i slepotu), bolesti uší.
 • C3 – je propojen s tvářemi, ušními boltci, obličejovým skeletem, se zuby a trojklanným nervem – neuralgie, akné, ekzém.
 • C4 – nos, ústa, rty, Eustachova trubice – senná rýma, zhoršený sluch až jeho ztráta.
 • C5 – s hrtanem, hlasivkami, krčními žlázami, blokáda způsobuje záněty hrtanu, bolesti krku, angíny, trvalý chrapot.
 • C6 – spojen se svaly krku, s rameny, s mandlemi – ztuhlý krk, bolesti paží, suchý kašel a záněty mandlí.
 • C7 – se štítnou žlázou a s lokty. Jeho blokáda způsobuje časté nachlazení a problémy se štítnou žlázou, která ovlivňuje mnoho funkcí v těle. Poškození se projevuje únavou, zimomřivostí, zácpou, depresemi, přibýváním na váze, bolestmi kloubů, srdečními a cévními poruchami, vyšším cholesterolem a neplodností.

—————————–